Достапни линкови

Русија- нема напредок во случајот Естемирова


Слика на активистката за човекови права Наталија Естемирова.
Три години по смртта на активистката за човекови права Наталија Естемирова, нема напредок во истрагата за нејзината смрт, изјави Олег Орлов шеф на групата за човекови права Меморијал. Естемирова бешe кирнапирана, а потоа и убиена во Чеченија на 15 јули 2009-та година. Орлов вели дека нема напредок во идентификување на вистинските виновници за случајот и додаде дека властите во Москва и Чеченија се обидуваат да ја попречат истрагата. Амнести интернешенел соопшти оти верува дека руските власти немаат намера да ги откриjат оние кои се одговорни за убиството. Естемирова работеше на случaј за кршење на човековите права од страна на полицијата лојална на чеченските лидер Рамзан Кадиров пред да биде убиена.
XS
SM
MD
LG