Достапни линкови

Тужба за властите на Санкт Петерсбург во Европскиот суд за човекови права


Учесник на геј парада
Една организација за правата на хомосексуалците во Санкт Петерсбург соопшти дека поднела тужба против градот во Европскиот суд за човекови права во Стразбур. Организацијата Равноправие побара од судот да ја преиспита одлуката на властите од градот, кои одбија да им издадат дозвола за одржување на геј парада на гордоста во јуни во минатата година.
Активистите одржаа геј парада на тој ден, при што 14 лица беа уапсени. Градот одби да издаде дозвола и за овогодинешната геј парада.
XS
SM
MD
LG