Достапни линкови

Воена парада во Париз


Францускиот претседател Франсоа Оланд на воената парада во Париз
Илјадиници луѓе излегоа на улицата Шанзелизе во Париз за да учествуваат во традиционалната воена парада со која се одбележува јуришот врз парискиот затвор Бастиља од 14 јули 1789, со кој започнала Француската револуција. Предводник на свеченоста е претседателот Франсоа Оланд.
Влезот на претседателската палата ќе биде отворен за јавноста, а Оланд ќе даде интервју за француската телевизија. Тој на парадата пристигна со отворено армиско возило.
XS
SM
MD
LG