Достапни линкови

Клинтон во посета на Египет


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска во Каиро ќе се сретне со новиот египетски претседател Мухамад Морси. Клинтон ќе бара од Морси потврда дека земјата ќе се придржува до мировниот договор со Израел од 1979 година. Тие ќе разговараат и за религиозните и малцинските права.
Морси се бори за превласт со воените генерали кои ја водеа државата, откако беше соборен пораншениот претседател Хосни Мубарак во минатата година.
XS
SM
MD
LG