Достапни линкови

Клинтон-сирискиот режим намерно убива цивили


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека има неспорни докази дека сирискиот режим намерно убивал цивили во селото Тремсех. Таа повика на итно прекинување на огнот и побара да им биде дозволен пристап на набљудувачите на ОН, по извештаите дека во селото биле убиени 200 лица.
Набљудувачите на ОН на меѓународниот набљудувач Кофи Анан му соопштија дека силите лојални на Башар ал Асад употребувале тенкови и хелихоптери за да го нападнат Тремсех.
XS
SM
MD
LG