Достапни линкови

Убиен етнички узбекистански законодавец во Авганистан


Авганистанските власти соопштија дека најмалку 20 лица загинале, меѓу кои и командантот на војската и законодавец Ахмад Кан Самангани во самоубиствен бомбашки напад. Нападот се случил за време на свадбaта на ќерката на командантот, кој е етнички узбекистанец и е познат како поддржувач на претседателот Хамид Карзаи.
Тој исто така беше ривал на генералот Абдул Рашид Достум, кој е еден од најпроминентните етнички узбекистански политичари во земјата.

XS
SM
MD
LG