Достапни линкови

Анан го осуди масакрот во Сирија


Меѓународниот пратеник за Сирија Кофи Анан изјави дека бил шокиран од наводите дека тенкови и хеликоптери биле употребени во убивањето на над 200 луѓе во регионот Хама. Тој ги осуди ваквите злосторства, оценувајќи дека сиријската влада по се изгледа не го испочитувала ветувањето дека нема да користи тешко вооружување во населените места. И сириската влада и сириската опозиција меѓусебно се обвинија за масакрот.
XS
SM
MD
LG