Достапни линкови

Думата гласаше за контроверзниот закон за невладиниот сектор


Рускиот Парламент
Руската Дума го изгласа законот за Невладините организации со кој се бара регулација на како што се нарекуваат „странските агенти“ кои примаат пари од странство. НГО – ата ке бидат приморани да даваат извештаи за своите активности на властите во Русија.
Законот е изгласан со огромно мнозинство. Думата денеска треба да го донесе законот со кој клеветата повторно станува криминално дело. Со законот за клевета се предвидува казана до 5 години затвор.
XS
SM
MD
LG