Достапни линкови

Девет планинари загинаа на француските Алпи


Архивска фотографија.
Најмалку девет планинари загиналe во лавина на француските Алпи. Официјални лица изјавија дека загинатите се Европејци, а уште четворица планинари се водат за исчезнати. При лавината имало и повредени кои се однесени во болница. Напорите да се пронајдат останатите планинари продолжуваат. Меѓу загинатите еден е од Швајцарија, тројца се Германците, тројца Британци и двајца од Шпанија. Ова е најтешката несреќа во тој регион, по онаа во 2008-та кога загинаа 8 планинари.
XS
SM
MD
LG