Достапни линкови

Најмалку 100 загинати во експлозија на цистерна во Нигерија


Архивска фотографија.
Повеќе од 100 луѓе загинале денеска во експлoзија на цистерна со бензин во југоисточна Нигерија, јави Би- би- си. Властите соопштиле дека возилото не експлодирало веднаш по несреќата, па населението тоа го искористило да земат бензин, но потоа цистерната експлодирала. Повеќе од 100 луѓе загинале на лице место, а 35 се повредени и однесени во болница. Поради лошите патишта сообраќајните несреќи се чести во Нигерија. Се очекува жртвите да бидат погребани заедно, затоа што голем дел од нив се изгорени до непрепознатливост.
XS
SM
MD
LG