Достапни линкови

11 септември 2001, најзапаметен настан во американската историја


Последната анкета во Соединетите Држави покажува дека терористичкиот напад врз Светскиот трговски центар на 11 септември 2001 година, беше најнезаборавениот момент во американската телевизиска историја. Анкетата објавена од компанијата Нилсен изјави покажува дека снимката од нападите е оценета како двојно позапаметена од настанот со ураганот Катрина во 2005 година. Трет на листата е пресудата за убиство на поранешната фудбалска ѕвезда О Џеј Симпсон во 1995 година, по што следи простор Челинџер шатл катастрофата во 1986 година и убиството на Осама бин Ладен минатата година. Резултатите се однесуваат во голема мера на неодамнешните настани. Единствениот настан пред повеќе од 30 години е атентатот и погребот на претседателот Кенеди во 1963. Слетувањето на првиот човек на Месечината во 1969 година не се најде во првите 20 најзапаметени настани во американската историја.
XS
SM
MD
LG