Достапни линкови

Понта вети почитување на правниот систем


Романскиот премиер Виктор Понта
Премиерот на Романија Виктор Понта ja увери Европската унија дека неговата влада ќе ги почитува владеењето на правото откако се соочи со жестоки критики по потези за отповикување на претседателот Трајан Басеску и ограничување на овластувањата на судството. Говорејќи во Брисел по разговорите со претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц, Понта рече дека неговата влада ќе ја почитува пресудата на Уставниот суд на претстојниот референдум за импичмент. Судот соопшти дека е потребно мнозинство гласови за гласањето да биде валидно. Владата на Понта издаде итен декрет за да се направи анкетата валидна без оглед на излезноста. Шулц го предупредил Понта дека "важните закони не треба да се менуваат со итни декрети." Комесарот за правда на ЕУ, Вивиен Рединг, веќе предупреди дека нападите врз судството може да се задржи Романија надвор од шенген зоната.
XS
SM
MD
LG