Достапни линкови

Нова ера за светскиот сервис на BBC


Точно на пладне по лондонско време, Велика Британија ќе влезе во нова ера на радио историјата. Светскиот сервис на БиБиСи ќе ја емитува својата последна емисија на радио вести од куќата на Буш, во центарот на Лондон.
Повеќе од 70 години зградата беше срцето на сервис от на БиБиСи и бастион на слободата на печатот низ целиот свет. БиБиСи се пресели во својата нова канцеларија во Лондон како дел од напорите да се донесат сите тимови под еден покрив. Буш хаус, првично англо-американски трговски комплекс, беше најскапата зграда во светот кога таа се отвори во 1925 година, неговата цена се проценува на два милиони фунти.
XS
SM
MD
LG