Достапни линкови

Британија- уапсени двајца новинари за корупција


U.K. -- Former Metropolitan Police Commissioner, Sir Paul Stephenson, poses for photographers outside New Scotland Yard in central London, 17Jul2011
Британската полиција уапсила двајца новинари како дел од истрагата за коруптивни зделки меѓу полицијата и новинарите. Уапсените се сомничат дека им плаќале пари на полицајци во замена за информации. Еден од уапсените Џастин Пенрос е новинар за таблоидот „ Daily Mirror", потврди весникот. Компанијата соопшти дека тој соработувал со полицијата. Досега беа уапсени 41 човек за кои британската полиција се сомнева дека учествувале во коруптивни зделки и нелегално прислушкување на телефони.
XS
SM
MD
LG