Достапни линкови

Капетанот на Коста Конкордија се извини за несреќата


Капетанот Франческо Шчетино.
Kапетанот на потонатот брод Коста Конкордија при што загинаа 32 луѓе, во телевизиско интервји се извинии за несреќата. Капетанот Франческо Шчетино ја призна неговата одговорност.
Бродот удри во карпи во близина на островот Џиглио кај Тоскана на 13 јануари. Тој рече дека постојано мисли на жртвите. Капетанот е обвинет по повеќе точки, како за убиство без умисла, предизвикување на несреќа и напуштање на бродот пред сите 4.200 патници и членови на екипажот да бидат безбедно евакуирани.
Минатата недела тој беше осолободен од домашен притвор по 7 месеци, но не му е дозволено да го напушти својот роден град во близина на Неапол, додека трае истрагата.
XS
SM
MD
LG