Достапни линкови

Протести поради одлуката на Врховниот Суд во Каиро


Activists attempt to remove a block from a barrier wall blocking passage to the parliament near Tahrir square in Cairo, 10Jul2012
Илјадници египќани се собраа на плоштадот Тахрир во Каиро за да протестираат поради одлуката на Врховниот уставен суд во Египет кој го „замрзна“ декретот на новоизбраниот претседател Мохамед Морси. Со декретот на Морси се повикуваше повторно свикување на парламентот. Вчера пратениците успеаја накратко да се соберат во парламентот во Каиро. Судот го отфрли декретот, велејќи дека пресудите на судот не се предмет на жалба.
Врховниот суд, кој е на страна на воениот Врховен совет, пред еден месец донесе одлука за распуштање на парламентот, а Морси изјави дека парламентот мора да се свика за да можат да се закажат нови избори.
XS
SM
MD
LG