Достапни линкови

Камерон и Оланд за промени во ЕУ


Францускиот претседател Франсоа Оланд
Британскиот премиер Дејвид Камерон и францускиот претседател Франсоа Оланд денеска во Лондон се согласиле дека на ЕУ и се потребни промени и се заложиле за поцврста меѓусебна соработка. Тие се согласиле дека не треба да се дозволи буџетот на ЕУ да се крева до „неприфатливи “ граници.
Камерон рекол дека на неговата змеја и е подобро во ЕУ, но не мисли дека Британија е задоволна со моменталните односи во Унијата. Покрај за кризата во еврозоната, двајцата соговорници разговарале и за билатералните односи, но и за надворешната политка, осврнувајќи се на ситуацијата во Сирија и за Иран.
XS
SM
MD
LG