Достапни линкови

Анан имал „добра дискусија “ за Сирија во Багдад


Меѓународниот претставник за Сирија Кофи Анан
Меѓународниот претставник за Сирија Кофи Анан изјави дека имал „многу добра дискусија“ за Сирија со премиерот на Ирак Нури ал-Малики. Анан е на регионална турнеја за да разговара за состојбите во Сирија со нејзините соседи. Претходно го посети и Иран. Анан во Техеран рече дека Дамаск се согласил со новиот план на ОН, кој има за цел да донесе мир во повеќето проблематични области, а потоа да се прошири и на останатиот дел од земјата, но планот претходно мора да биде изложен и пред сириската опозиција.
Анан утре ќе го информира Советот за безбедност за ситуацијата во Сирија.
XS
SM
MD
LG