Достапни линкови

Клинтон - претседателот и војската во Египет да ги надминат разликите


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон.
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон повика исламскиот претседател на Египет и моќната армија да најдат решение за нивните разлики за доброто на Египќаните. Клинтон изјави дека неуспехот да се реши борбата за власт ризикува да и наштети на демократска транзиција на земјата.
Клинтон одби да заземе страна во спорот, но наведе дека оджувањето на избори и изборот на Мохамед Морси за претседател е напредок за Египет .
Таа изјави дека треба да се направи повеќе за да се обезбеди демократска транзиција во земјата.
XS
SM
MD
LG