Достапни линкови

Во Хаг осуден воениот лидер на Конго Томас Лубанда


Воениот лидер на Конго Томас Лубанда Дуило во судот во Хаг.
Воениот лидер на Конго Томас Лубанда Дуило е првата личност осудена од страна на Меѓународниот кривичен суд. Судиите во Хаг денеска одлучија тој да помине 14 години затвор за регрутирање деца-војници. Лубанда кој има 51 година беше осуден во март за воени злосторства. Околу 60 илјади луѓе беа убиени во Конго во петгодишната војна при крајот на минатиот век.
XS
SM
MD
LG