Достапни линкови

Анти-НАТО протести на пакистански исламисти


Илјадници пакистански исламисти се собраа вчера во Исламабад да протестираат поради повторното отворање на рутата за снабдување на силите на НАТО во Авганистан. Околу 15 илјади лица протестираа пред пакистанскиот парламент, по долгиот марш во кој беа извикувани анти-американски слогани.
Организатор на протестот беше Советот за одбрана на Пакистан, коалиција од религиозни политички партии кои бараат прекин на врските со САД и со Индија.
XS
SM
MD
LG