Достапни линкови

Франција пак планира закон за „геноцид врз Ерменците“ во Отоманската империја


Националното собрание на Франција.
Франција планира повторно да гласа за закон со кој се предвидуваaт казни за луѓето кои ќе го негираат „геноцидот врз Ерменците“ во Отоманската империја
Францускиот претседател Франсоа Оланд рече дека ќе поддржи уште еден обид да таков закон.
Сличен закон беше донесен во Националното собрание во декември 2011 година, но Уставниот суд ја укина мерката сметајќи дека се работи за повреда на слободата на говорот.
Дебатата во Франција ја налути Анкара, која тогаш ја суспрендира воената и политичката соработка со Франција во знак на револт од изгласувањето на законот.
XS
SM
MD
LG