Достапни линкови

Одобрена есхумација на Јасер Арафат


Поранешниот палестински лидер Јасер Арафат.
Палестинскиот лидер Махмуд Абас даде одобрение за есхумација на посмртните останки на Јасер Арафат. Тој им даде одобрение на швајцарски експерти да земат примероци од телото на Арафат за понатамошни тестови за да се открие дали поранешниот палестински лидер бил отруен.

Овој случај започна откако Ал-Џезира објави дека на некои предмети кои му припаѓале на Арафат има покачено ниво на радиоактивен полониум.

Арафат почина во 2004 -та на возраст од 74 години.
XS
SM
MD
LG