Достапни линкови

Русија: Национален ден на жалост


Во Русија денеска е прогласен ден на жалост за луѓето што ги загубија животите во поплавите во јужниот дел на земјата. Бројот на загинати во регионот Краснодар достигна 171. Околу 5.000 домови се поплавени, најмногу во Крумск, кој е најпогоден град во регионот на Црното Море.
Жителите остануваат без електрична енергија, гас и вода за пиење. Околу 1.500 спасувачки тимови продолжуваат да трагаат по настраданите.
XS
SM
MD
LG