Достапни линкови

Нема место за Формула 1 на Олимписките игри


Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Жак Рог
Претседателот на Меѓународниот олимписки комитет Жак Рог денеска ја отфрли можноста натпреварите од Формула 1 да се сврстат во олимписките игри, велејќи дека Олимпијадата е за спортисти, а не за машини.
Тој изјави дека и покрај тоа што возачите се многу храбри, сепак акцентот на Олимписките игри е ставен на спортистите, а не на опремата.

„Иако заслужува голема почит, овој спорт нема да биде вклучен во Олимписките игри“, изјави Рог.
XS
SM
MD
LG