Достапни линкови

Кетрин Ештон на азиска турнеја


Шефицата за надворешна политка на ЕУ, Кетрин Ештон.
Шефицата за надворешна политка на ЕУ, Кетрин Ештон денеска отпатувала во Пекинг од каде ја започнува петтдневната турнеја низ азиските земји

„Нашите односи со Азија влијаат врз случувањата на светско ниво и не треба да се наведува дека имаат големо значење за Европската унија. Оваа турнеја за мене е големо задоволство и можност да се развие стратешкиот дијалог и да се зајакнат меѓусебните односи“, се наведува во соопштенеиот од Канцеларијата на Ештон.

Од Пекинг, Ештон ќе отпатува во Хонг Конг каде на 12 јули ќе учествува на Форумот на југоисточните азиски земји.
XS
SM
MD
LG