Достапни линкови

Неколку земјотреси со умерен интензитет го потресоа Охрид


Неколку земјотреси со умерен интензитет попладнево го потресоа регионот северно од Охрид. Првиот потрес од 4,4 степени според Рихтеровата скала беше почувствуван една минута пред 15 часот. Епицентарот е лоциран 19 километри североисточно од Охрид. По првиот најсилен, следуваа уште два потреса со послаб интензитет од 2,8 и 2,3 степени во истото епицентрално подрачје.
Серија земјотреси пред еден месец беа регистрирани во охридското подрачје со епицентар на Илинска планина, при што беа оштетени поголем број објекти во повеќе села во општина Дебрца.
XS
SM
MD
LG