Достапни линкови

Авганистан-Карзаи отпатува на Меѓународната Донаторска Конференција


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи отпатува во Токио каде што утре ќе се одржи големата Авганистанска донаторска конференција, на која тема е финансиската помош за Авганистан, по завршувањето на воените операции до крајот на 2014 година.
На еднодневната конференција ќе учествуваат претставници од 70 земји и меѓународни организации, кои се очекува да одобрат сума од 4 милијарди долари, потребни за развој на земјата.
Карзаи отпатува од Кабул по заедничката прес конференција со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, која изутрината пристигна во ненајавена посета на Авганистан.
XS
SM
MD
LG