Достапни линкови

ММФ ќе ги намали проценките за глобален економски раст


ММФ соопшти дека ќе ги намали предвидувањата за глобалниот економски растеж во извештајот кој ќе биде објавен следниот месец.
Извршниот Директор Кристин Лагард изјави дека економскиот раст ќе биде помал отколку што претходно се мислеше.
Во Април ММФ сметаше дека растот на годшно ниво ќе биде 3,5 насто, додека во 2013 тој ќе изнесува 4,1 процент. Причини за намалениот раст се забавувањата во повеќето економии и делумно должничката криза во Европа.
XS
SM
MD
LG