Достапни линкови

Во Токио во недела донаторска конференција за Авганистан


Претставници на околу 70 држави и организации ќе се состанат во недела во Токио на разговори за можната финансиска подршка на Авганистан по заминувањето на странските сили од таа земја во 2014-та година. Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи изјави дека ќе побара 4 милијарди долари годишно за првите три години. Земјите донатори сепак бараат поголеми гаранции дека нивните пари нема да бидат изгубени во корупцијата.
XS
SM
MD
LG