Достапни линкови

Јужна Кореја ќе лови китови за научни цели


Соединетите Држави се противат на плановите на Јужна Кореја да го обнови ловот на китови, за кој Сеул тврди дека ќе биде за научни цели. Јужна Кореја ова го соопшти на годишниот состанок во Панама на Меѓународната комисија за ловење китови. Вашингтон смета дека убивањето китови не е неопходно за да се вршат научни истражувања.
XS
SM
MD
LG