Достапни линкови

Пакистан ги отвори патиштата за камионите на НАТО


Пакистански официјални лица соопштија дека камиони кои носат потребни залихи за НАТО го продолжија патот кон Авганистан, завршувајќи ја седуммесечната блокада. Пакистан се согласи повторно да се отвори синџирот на снабдување во вторникот откако американскиот државен секретар Хилари Клинтон понуди "искрено сочувство" со Пакистан каде во повеќе воздушни напади загинаа 24 пакистански војници во ноември. Исламабад ги затворија патиштата како одговор на неуспешните штрајкови и бараа извинување од Соеднетите Држави за повторно отворање на патиштата. Блокадата ја принуди Алијансата да се потпре на повеќе, поскапи северна правци во Авганистан преку Русија и Централна Азија. Како дел од повторното отворање на договорот, Вашингтон ќе им даде воена помош на Пакистан во вредност од повеќе од милијарда долари да ги надомести трошоците за операции против бунтовниците. Копнените патишта во Авганистан се од витално значење како за САД така и за нивните сојузници во НАТО за да ги повлечат војниците и опремата изградена во Авганистан од 2001 година инвазија.
XS
SM
MD
LG