Достапни линкови

Претседателските кандидати обвинуваат за неправилности на изборите во Мексико


Жозефина Мота пред гласачкото место
Третопласираниот мексички претседателски кандидат Жозефина Васкес се приклучи на тврдењата дека изборите кои се одржаа минатиот викенд имаат неправилности кои го одлучија нивниот исход. Мота, кандидатската на владејачката партија на национална акција од каде е и претседателот во заминување Калдерон, изјави дека имало кршење на правилата за финансирање на кампањата. Таа рече дека дури и ако не се сменат изборните резултати, таквите наоди би требале да бидат доволни за промена на изборниот законик. И кандидатот на левичарката Демократска револуционерна партија Андрес Обрадор смета дека најверојатниот победник на изборите Енрике Нијето претерано трошел за време на изборната кампања, пред изборите кои се одржаа во неделата.
XS
SM
MD
LG