Достапни линкови

Технички проблеми и грешки го урнале авионот на „Ер Франс“


Технички проблеми во комбинација со човечки грешки се причини за уривањето на авионот на „Ер Франс“ на сообраќање од Рио до Париз во 2009 година. Во несреќата загинаа 228 патници и членови на екипажот а од агенцијата за истражување на авионски несреќи БЕА велат дека техничкиот проблем настанал со сензорите за брзина, по што екипажот комплетно изгубил контрола на ситуацијата. Од агенцијата ја нагласуваат важноста за добра обука на пилотите.
XS
SM
MD
LG