Достапни линкови

Ромпуј бара почитување на човековите права во Азербејџан


Претседателот на Европската унија Херман Ван Ромпуј ја повика владата во Азербејџан да ја подобри заштитата на граѓанските и човековите права. Тој додаде дека Унијата е заинтересирана за „стабилен, прогресивен и толерантен Азербејџан“. Ромпуј ја поздрави минатонеделната одлука за ослободување на политички затвореници кој биле уапсени за време на протести во 2011 година, додавајки дека потребно е превземање дополнителни чекори.
XS
SM
MD
LG