Достапни линкови

Иво Вајгл: Грција да не и ја затвора вратата на Македонија


Словенечкиот европратеник Иво Вајгл смета дека треба да и се рече на Грција дека таа не треба да и ја затвора вратата на една земја кандидат за членство во ЕУ, во случајов Македонија.
Словенечкиот европратеник, во изјава за Дојче Веле, сепак не верува дека е можно да започнат преговорите со Македонија без претходно да биде решен спорот со името. Тој притоа го охрабрува потеготот за кој се залага Македонија, решавањето на спорот со Грција да биде според хрватско-словенечкиот пример.
XS
SM
MD
LG