Достапни линкови

Обновена рутата на НАТО преку Пакистан


Пакистанските власти соопштија дека повторно функционира рутата за снабудување на НАТО за Авганистан преку Пакистан.
Камионите на Алијансата, по искреното жалење на државниот секретар Хилари Клинтон повторно се на пат низ Пакистан по 7 месечната блокада од Ноември кога при воздушни напади беа убиени 24 пакистански војници.
Блокадата го принуди НАТО да ги користи рутите за снабдување низ Русија и Централна Азија кои се подолги и поскапи.
XS
SM
MD
LG