Достапни линкови

САД го прослави Денот на независноста


Американскиот претседател Барак Обама изрази задоволство од посветеноста на армијата на прославата на Денот на независноста 4 јули во Белата куќа во Вашингтон. Обама огранизираше скара и огномет во Белата куќа во обид да го подигне расположението, откако многу американски држави поради невремето ги откажаа прославите. Повеќе од еден милион луѓе во САД веќе пет дена немаат струја, откако ураган ја оштети дистрибутивната мрежа од Илиноис до Охајо и Кентаки, а предизвика штети и во и околу Вашингтон.
XS
SM
MD
LG