Достапни линкови

Жителите на Кипар не ги сакаат турските војници


Двете заедници на Кипар не го одобруваат присуството на турски војници на островот, покажуваат податоците од истражување на јавното мислење, објави турскиот весник на англиски јазик „Хјуриет дејли њуз“. Според истражувањето објавено од Турската фондација за економски и социјални истражувања ТЕСЕВ, кипарските Грци и кипарските Турци сметаат дека присуството на турските војници на островот неопходно треба да биде преразгледано и Турција треба да го намали нивниот број. Податоците од истржувањето покажуваат дека жителите на двата дела на Кипар чувствуваат несигурност во однос на иднината на преговорите за обединување на островот.
XS
SM
MD
LG