Достапни линкови

Протести пред украинскиот парламент


Опозициски активисти се судрија со полицијата пред украинскиот парламент за време на протестите против усвојувањето на закон со кој Рускиот се прогласува за службен јазик во земјата. Собирот на 2.000 лица се случува во услови кога спикерот во парламентот Владимир Литвин понуди оставка поради законот. Потпретседателот на собранието Никола Томенко исто така најави дека ќе отстапи од функцијата.
XS
SM
MD
LG