Достапни линкови

Предложена суспензија на претседателот на Романија


Левоориентираната влада на Романија покрена постапка за суспензија и импичмент на десничарскиот шеф на државата Трајан Басеску. Државните медиуми ја пренесуваат изјавата на пратеникот на Социјал – либералната унија Еуген Николаеску кој потврдува дека владата ги поднела до парламентот потребните документи. Потегот следи откако пратениците изгласаа закон со кој се овозможува суспензија и импичмент на претседателот со мнозинство гласови во собранието.
XS
SM
MD
LG