Достапни линкови

Спикерот на украинскиот парламент понуди оставка


Претседателот на укринскиот парламент Владимир Литвин денеска понуди оставка откако пратениците го усвоија законот со кој се зголемува официјалната употреба на рускиот јазик во Украина. Усвојувањето на законот предизвика конфликт меѓу пратениците во парламентот, а потоа и протести во Киев. Денеска дошло до судири меѓу демонстрантите и полицијата, која употребила солзавец и палки за да ги растера.
XS
SM
MD
LG