Достапни линкови

Романија-Уставниот суд со обвинувања до премиерот


Романскиот премиер Виктор Понта
Романскиот Уставен суд го обвини левоориентираниот премиер Виктор Понта дека сака да ја поткопа неговата независност и дека за тоа ги известиле европските власти.
Понта кој се соочува со повици за оставка поради обвиненија за плагијат, ја игнорираше минатонеделната одлука на судот неговиот противник претседателот Трајан Басеску да биде претставник на Романија на состанокот на Европскиот Совет., при што и тој отпатува за Брисел
XS
SM
MD
LG