Достапни линкови

Европски суд ги казни украинските власти


Јури Лутсенко
Европскиот суд за човекови права ги прогласи за виновни украинските власти за бесправно лишување од слобода на поранешниот министер за внатрешпни работи Јури Лутсенко. Судот во Стралсбург, Франција смета дека екс-министерот е арбитрарно уапсен и одреди казна за украинските власти во висина од 15,000 евра за оштета. Лутсенко беше осуден на четири години затвор под обвиненија за проневера на пари и злоупотреба на службената должност.
XS
SM
MD
LG