Достапни линкови

Медведев во посета на Курилските острови


Рускиот Премиер Дмитриј Медведев се очекува да ги посети Курилските острови. Тој изјави дека тие се дел од руската земја. Русија и Јапонија се уште немаат формален договор за крај на Втората Светска Војна поради спорот за Куриските острови, кои Русија гио контролира од овој период, а за кои Јапонија смета дека и припаѓаат.
XS
SM
MD
LG