Достапни линкови

Завршува меѓународниот надзор на Косово


Хашим Тачи во Виена
Меѓународната група за надзор на Косово одлучи земјата да добие целосен суверенитет од Септември. Австрискиот министер за надворешни работи Михаел Шпинделегер изјави дека завршува меѓународниот надзор на Косово. Косовскиот премиер Хашим Тачи, кој присуствуваше на состанокот на групата во Виена, рече дека станува збор за историски потег. Во Групата членуваат претставници од 23 земји кои ја надлгедуваа косовската независност и помагаа во развојот на демократските институции.
XS
SM
MD
LG