Достапни линкови

Сиријската опозиција ќе се сретне со руските власти


Руското министерство за надворешни работи најави средби со претставници на сиријската опозиција следниот месец на кои тема на разтговор ќе биде планот за политичка транзиција во Сирија подржан од Обединетите нации Русија и САД. Планот беше обелоденет на конференцијата во Женева минатата недела и предвидува формирање на транзициска влада во која може да се вклучат и приврзаници на режимот на претседателот Башар Ал Асад како и опозиционери. Опозицијата го отфрли планот, нарекувајки го несериозен.
XS
SM
MD
LG