Достапни линкови

Иванов: Македонија и Казахстан имаат интерес за економска соработка


Економскиот бум што го направи Казахстан и приматот што го има како една од најбрзорастечките економии во светот, за Македонија претставува дополнителен мотив за максимизирање на економската соработка и за привлекување на казахстански инвестиции, изјави денеска во Астана македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов на зедничката прес-конфренција со казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев. „ И Македонија и Казахстан претставуваат мост на цивилзациска и културна соработка меѓу Истокот и Западот и двете земји играат значајна и клучна улога во своите реегион“ рече Иванов. Назарбаев рече дека Македонија е можеби еден од најважните пријатели на Казахстан, изразувајки за зајакнување на економската соработка и односи.
XS
SM
MD
LG