Достапни линкови

Инциденти пред саботните избори во Либија


Состанок на локални лидери во Бенгази
Демонстранти вчера го нападнале седиштето на изборната комисија во Бенгази, во источна Либија и ги запалиле гласачките ливчиња. Освен во Бенгази, кој беше епицентарот на бунтот против Моамер Гадафи, протести имало и во два други града во тој регион на земјата.
Бенгази беше маргинализиран за време на владеењето на Гадафи, а локалните лидери тврдат дека ситуацијата сеуште не е поправена.
Либијците ќе избираат 200 пратеници в сабота, на првите избори по симнувањето на Гадафи од власт.
XS
SM
MD
LG