Достапни линкови

Гранатирани цркви во Кенија


Најмалку 10 лица загинаа во гранатни напади на две црви во североистокот на Кенија. Командант на полициските сили изјави дека напаѓачите почнале да стрелаат кон вернциите откако ги фрлиле гранатите. Инцидентот се случил во градот Гариса. Црквите во Кенија се честа мета на гранатни напади откако властите во земјата почнаа да испраќаат воени сили во соседна Сомалија, во офанзива против милитантите на терористичката Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG